Results of the Ukrainian IT Olympiad
2019

# Name Team Grade 1A 1B 1C 1D 1E 2A 2B 2C 2D 2E Sum Dip.
1 Novosolova Alina Oleksandrivna Dnipropetrovsk O. 11 18 15 22 4 5 9 7 10 28 9 127 I
2 Shevtsov Andrii Viktorovych Dnipropetrovsk O. 11 25 9 0 8 6 13 6 10 21 14 112 I
3 Filonenko Ihor Ruslanovych UPML 10 16 0 11 0 13 12 19 10 27 0 108 I
3 Palamariuk Maksym Ruslanovych Kirovohrad O. 11 19 14 2 5 12 10 21 10 0 15 108 I
5 Solonchuk Tymofii Romanovych Rivne O. 11 23 11 0 9 4 12 22 10 0 14 105 II
6 Bernada Dmytro Anatoliiovych Kyiv C. 11 21 0 4 9 12 12 23 10 0 11 102 II
7 Melnyk Denys Mykolaiovych Kherson O. 10 20 11 12 0 0 10 20 10 6 12 101 I
8 Trembach Anastasiia Dmytrivna Zaporizhzhia O. 11 17 13 15 1 6 7 14 10 5 11 99 II
9 Hembarovskyi Oleh Bohdanovych Lviv O. 10 18 8 1 7 12 9 2 10 22 9 98 I
9 Shevtsov Robert Rafaelovych Poltava O. 11 25 4 0 0 5 12 26 10 2 14 98 II
11 Avsiievych Volodymyr Ruslanovych Khmelnytskyi O. 10 15 12 4 8 6 9 23 10 0 9 96 I
12 Bakalik Nazarii Andriiovych Lviv O. 10 16 13 4 3 9 6 16 10 4 13 94 II
13 Fedorovskyi Oleksandr Serhiiovych Poltava O. 10 21 18 2 0 9 9 11 10 0 13 93 II
13 Petriv Vladyslav Yuriiovych Ivano-Frankivsk O. 11 18 11 9 1 4 6 18 10 2 14 93 II
15 Vorobiov Kyrylo Ivanovych Zaporizhzhia O. 10 17 15 5 1 10 6 17 10 2 9 92 II
15 Herashchenko Dmytro Ihorovych Zhytomyr O. 10 25 2 5 8 8 12 17 0 0 15 92 II
17 Raksha Vadym Vasylovych Dnipropetrovsk O. 11 15 15 4 9 12 9 14 0 1 12 91 II
18 Serediuk Valentyn Vasylovych Khmelnytskyi O. 10 4 15 0 10 11 15 3 10 9 13 90 II
19 Kozakov Danylo Vadymovych Donetsk O. 10 17 15 1 0 1 10 22 10 0 13 89 II
19 Chushenko Yaroslav Volodymyrovych Zaporizhzhia O. 10 24 6 2 1 9 7 18 10 2 10 89 II
19 Vasylevskyi Nikita Oleksandrovych Kherson O. 11 5 10 5 0 12 10 0 10 24 13 89 III
22 Pechii Rostyslav Romanovych Kharkiv O. 10 16 17 2 6 3 9 12 10 0 13 88 II
23 Danilin Dmytro Denysovych Kherson O. 11 21 10 8 1 9 9 16 0 0 12 86 III
24 Masenko Yaroslav Volodymyrovych Poltava O. 10 12 12 2 0 12 10 20 0 0 13 81 III
25 Nykyforuk Maksym Romanovych Ivano-Frankivsk O. 11 13 12 8 1 4 6 12 10 2 12 80 III
25 Riabtsev Denys Oleksandrovych Kharkiv O. 11 16 13 4 9 0 12 3 10 3 10 80 III
27 Diadiuk Anton Vitaliiovych Khmelnytskyi O. 10 0 14 0 9 3 10 0 0 30 13 79 III
27 Trostinetskyi Oleksandr Serhiiovych Mykolaiv O. 11 20 7 3 0 3 10 15 10 0 11 79 III
29 Stopchatyi Andrii Vadymovych Kyiv C. 10 4 16 0 8 2 15 14 10 0 9 78 III
29 Samoilych Yevhenii Kostiantynovych Kherson O. 11 23 16 0 0 0 9 9 8 0 13 78 III
31 Bielikova Marharyta Yevhenivna Zaporizhzhia O. 10 28 0 1 7 4 12 0 10 0 13 75 III
31 Yashchuk Denys Andriiovych Zhytomyr O. 10 24 0 0 1 11 6 8 10 3 12 75 III
33 Izvostkin Danylo Oleksiiovych Luhansk O. 11 2 16 0 1 9 12 6 10 0 15 71 III
33 Chuntul Oleksandr Vasylovych Chernivtsi O. 11 7 10 10 0 4 10 2 10 5 13 71 III
35 Depenchuk Mariia Oleksandrivna Zaporizhzhia O. 10 7 15 8 0 5 7 10 10 0 8 70 III
35 Moisol Andrii Oleksiiovych Mykolaiv O. 11 17 2 1 9 4 7 12 10 0 8 70 III
37 Krylov Anatolii Ihorovych Chernihiv O. 10 9 10 3 1 4 7 8 10 3 13 68 III
38 Diachek Alina Yuriivna Kyiv C. 10 16 5 4 0 6 4 12 10 0 10 67 III
38 Korniienko Oleksandr Vitaliiovych Khmelnytskyi O. 11 17 14 6 1 6 7 2 0 4 10 67 III
40 Bilokin Yehor Tarasovych Cherkasy O. 10 20 0 10 0 3 6 3 10 5 9 66 III
40 Husak Stanislav Leonidovych Chernihiv O. 10 6 14 2 0 6 7 16 0 0 15 66 III
40 Kovalenko Eduard Vasylovych Kirovohrad O. 10 23 2 0 0 0 4 12 10 2 13 66 III
43 Navka Hlib Oleksandrovych Kyiv C. 11 16 0 0 5 10 6 15 0 2 11 65 III
43 Hordiiuk Vitalii Yuriiovych Rivne O. 11 10 11 2 0 6 10 16 0 0 10 65 P
43 Kmytiuk Kateryna Volodymyrivna Poltava O. 11 4 8 5 1 11 9 13 0 4 10 65 P
46 Pavliuk Vladyslav Volodymyrovych Vinnytsia O. 11 0 11 4 4 6 9 7 10 0 13 64 P
47 Yanchenko Ivan Serhiiovych Chernihiv O. 11 (9) 11 8 4 1 7 7 6 10 0 9 63 P
47 Kriukov Vladyslav Andriiovych Chernivtsi O. 10 0 14 0 7 9 3 17 0 0 13 63 III
49 Fomenko Dmytro Maksymovych Luhansk O. 10 5 0 13 0 3 9 9 10 0 13 62 P
49 Burda Bohdan Tarasovych Lviv O. 11 11 15 3 0 0 7 0 10 6 10 62 P
51 Yemaiev Ihor Vitaliiovych Khmelnytskyi O. 11 20 12 0 0 1 4 11 0 0 13 61 P
52 Tretiakov Yehor Danylovych UPML 11 1 0 5 5 3 10 11 10 0 14 59 P
52 Zubiuk Denys Valentynovych Ternopil O. 11 8 6 10 1 6 9 3 0 4 12 59 P
54 Petruniak Ostap Ihorovych Lviv O. 10 10 10 8 1 3 7 9 0 0 9 57 P
55 Karpov Artem Oleksiiovych Donetsk O. 10 4 16 0 0 4 10 10 0 0 12 56 P
56 Bondar Khrystyna Viktorivna Kherson O. 11 23 7 3 0 6 6 2 0 2 6 55 P
57 Maior Dmytro Yaroslavovych Zakarpattia O. 10 0 8 6 9 0 9 0 10 0 11 53 P
57 Demediuk Vitalii Ihorovych Ivano-Frankivsk O. 11 15 0 0 1 3 10 10 0 2 12 53 P
59 Kovalenko Mariia Oleksandrivna Cherkasy O. 10 9 11 4 0 0 10 1 10 0 7 52 P
60 Tiurina Oleksandra Stanislavivna Dnipropetrovsk O. 11 0 15 0 1 3 10 2 10 0 9 50 P
60 Shkaferak Mykhailo Volodymyrovych Ternopil O. 10 5 13 2 1 0 6 12 0 0 11 50 P
62 Kuzmenko Anna Serhiivna Kirovohrad O. 10 9 13 2 0 3 4 5 0 0 13 49 P
62 Rybka Andrii Oleksandrovych Ivano-Frankivsk O. 10 12 8 5 0 1 6 9 0 0 8 49 P
62 Kutnych Tomash Tomashovych Zakarpattia O. 11 3 8 0 0 9 7 10 0 0 12 49 P
65 Baran Yaroslav Volodymyrovych Ivano-Frankivsk O. 10 5 0 11 0 4 4 4 10 0 10 48 P
66 Shmahel Nazar Andriiovych Chernihiv O. 10 5 13 11 0 4 1 3 0 0 10 47 P
67 Klochak Serhii Valeriiovych Vinnytsia O. 10 7 6 0 0 11 12 0 0 0 9 45 P
68 Bamburova Yuliana Andriivna Lviv O. 11 13 5 1 2 6 1 1 0 3 11 43 P
68 Mezhenna Iryna Dmytrivna Donetsk O. 11 5 13 3 0 4 6 3 0 0 9 43 P
70 Holeiko Yuliia Kostiantynivna Ivano-Frankivsk O. 10 3 8 5 0 3 6 7 0 2 8 42 P
70 Dovzhenko Roman Oleksandrovych Dnipropetrovsk O. 10 0 16 0 4 3 7 0 0 2 10 42 P
70 Stepanenko Yuliia Oleksandrivna Kirovohrad O. 11 3 14 4 1 3 7 0 0 0 10 42 P
73 Vitovshchyk Pavlo Vasylovych Volyn O. 10 0 13 0 0 6 4 0 0 6 12 41 P
73 Kvasova Liubov Ruslanivna Rivne O. 10 2 14 5 0 3 9 0 0 1 7 41 P
73 Antonova Mariia Ihorivna Chernihiv O. 11 17 0 0 0 3 1 10 0 0 10 41 P
76 Lashchenkov Ruslan Oleksandrovych Sumy O. 10 (8) 2 7 4 1 0 4 9 0 0 12 39 P
76 Sirikova Olha Volodymyrivna Kirovohrad O. 10 2 12 3 0 6 6 0 0 2 8 39 P
76 Khandokhin Oleksandr Oleksandrovych Odesa O. 10 1 12 0 0 0 4 0 10 0 12 39 P
76 Kuzhel Serhii Ihorovych Sumy O. 11 1 14 2 0 1 3 4 0 1 13 39 P
80 Kuzmenko Denys Oleksandrovych Kyiv O. 10 2 13 4 0 0 4 0 0 2 13 38 P
81 Berenda Maksym Yevhenovych Mykolaiv O. 10 8 6 4 0 3 6 2 0 2 6 37 P
82 Kotenko Oleksandra Pavlivna Dnipropetrovsk O. 10 15 2 4 1 0 4 0 0 0 10 36 P
82 Prots Petro Olehovych Ternopil O. 10 1 8 1 0 1 7 9 0 0 9 36 P
84 Omeliukh Nazar Serhiiovych Volyn O. 11 0 15 0 0 4 3 0 0 0 13 35 P
85 Kiknadze Artem Rudolfovych Kherson O. 10 1 14 3 1 0 4 1 0 2 7 33 P
86 Netavrovana Anastasiia Volodymyrivna Kyiv O. 11 3 9 0 0 3 4 3 0 0 9 31 P
87 Yakovleva Valeriia Oleksandrivna Sumy O. 10 7 0 1 0 0 6 3 0 0 13 30 P
88 Dovhoshliubnyi Illia Oleksandrovych UPML 10 3 1 0 0 0 12 0 10 0 2 28 P
89 Tauzhnianskyi Artem Viktorovych Odesa O. 11 4 6 4 0 1 3 0 0 0 9 27 P