Учасники Ukrainian Mathematical Olympiad
2020

# Ім'я Команда Клас 2020 2019 2018 2017 2016
1 Avdieienko Dmytro UPML 8 III
2 Azarov Volodymyr Mykhailovych Odesa O. 10 III У
3 Andriiets Semen Kyiv C. 9 II
4 Andrukhovskyi Denys Andriiovych Khmelnytskyi O. 8 У
5 Antypenko Illia Zaporizhzhia O. 8 III
6 Antonovych Dmytro Bohdanovych Chernivtsi O. 9 У У
7 Arskyi Nikita UPML 8 III
8 Barannik Olha Ruslanivna Cherkasy O. 11 У У III
9 Baranova Sofiia Sumy O. 8 У
10 Belmas Taras Poltava O. 8 У
11 Biber Miliena Oleksandrivna Dnipropetrovsk O. 8 У
12 Boretskyi Matvii Zhytomyr O. 9 У
13 Borziak Artem Cherkasy O. 8 У
14 Borovkov Ivan Ihorovych Chernihiv O. 10 У
15 Bortnovskyi Ivan Serhiiovych Kharkiv O. 8 II
16 Brozynskyi Oleh Yuriiovych Chernivtsi O. 10 У
17 Valko Volodymyr Kherson O. 8 У
18 Vasin Bohdan Serhiiovych UPML 11 III III III
19 Vakhitov Anton Volodymyrovych Kyiv C. 11 III III II
20 Vybornov Arsenii Ihorovych Luhansk O. 8 У
21 Vyhnanchuk Daryna Volyn O. 9 У
22 Vlasenko Andrii Andriiovych Odesa O. 10 III III
23 Volotko Oleksandr Zaporizhzhia O. 10 У
24 Vu Nam Lap Dyn Kharkiv O. 10 II I II
25 Havryliuk Anton Vadymovych Kyiv C. 9 III III
26 Haivoronskyi Tymur Cherkasy O. 8 У
27 Haidash Iryna Ivano-Frankivsk O. 8 У
28 Hassieiev Vadym Semenovych Kharkiv O. 9 III II
29 Henyk Polina Serhiivna Kyiv C. 8 I
30 Hechu Ivan Vasylovych Dnipropetrovsk O. 10 III III
31 Hladkov Yurii Viacheslavovych Kharkiv O. 11 I I II II II
32 Hlazunova Olha Sumy O. 10 У
33 Holovin Maksym Vladyslavovych Luhansk O. 9 У
34 Hotskivskyi Danylo Mykolaiovych Lviv O. 10 II III
35 Hrytsenko Iryna Cherkasy O. 8 У
36 Danh Min Konh Kharkiv O. 8 I
37 Denyskov Sviatoslav Ihorovych Kharkiv O. 9 I II III
38 Dzhus Svitlana Ivano-Frankivsk O. 10 У
39 Dziuniak Oleksandr Oleksiiovych Vinnytsia O. 11 III III У
40 Didur Volodymyr Serhiiovych Kyiv C. 10 II II III
41 Dombrovska Anastasiia Kirovohrad O. 10 У
42 Drozdova Kseniia Oleksiivna Kharkiv O. 8 II
43 Dubinin Artur Vinnytsia O. 8 У
44 Yehorov Maksym Antonovych Dnipropetrovsk O. 9 III
45 Zavoritnia Viktoriia Kirovohrad O. 8 У
46 Zadorozhna Kateryna Olehivna Vinnytsia O. 9 III III
47 Zolotarov Klymentii Dmytrovych Kharkiv O. 11 (10) III II I II
48 Zolotarova Maiia Kharkiv O. 8 II
49 Ivanyk Yurii Petrovych Ivano-Frankivsk O. 11 У У
50 Ivaniv Yelyzaveta Oleksiivna Lviv O. 9 III
51 Ivanchuk Roksolana Ruslanivna Kyiv C. 9 II I
52 Ivashchuk Dmytro Vinnytsia O. 10 У
53 Ivin Oleksandr Serhiiovych Kherson O. 11 У
54 Ilchuk Yaryna Volodymyrivna Rivne O. 11 У
55 Ishechkin Yevhenii Cherkasy O. 9 У
56 Yovbak Vasyl Vasylovych Zakarpattia O. 11 У III
57 Kaminskyi Anton Serhiiovych Kyiv C. 9 I
58 Kapitaniuk Maksym Andriiovych Rivne O. 8 У
59 Kaplunova Veronika Kherson O. 8 III
60 Karpenko Daryna Oleksandrivna Khmelnytskyi O. 8 III
61 Kvit Danylo Romanovych Lviv O. 8 III
62 Kizian Anastasiia Volodymyrivna Kherson O. 10 У У
63 Klevchuk Petro Ternopil O. 8 У
64 Koval Heorhii Andriiovych Kharkiv O. 9 II II
65 Kovalov Volodymyr Anatoliiovych Mykolaiv O. 10 III У
66 Kovryhin Andrii Ihorovych Kyiv C. 10 I I II
67 Kozyr Ruslana Oleksandrivna Sumy O. 10 У У
68 Kozurak Denys Oleksandrovych Kyiv O. 9 III III
69 Komishak Viktoriia Zakarpattia O. 10 У
70 Korol Andrii Zakarpattia O. 9 У
71 Kostenko Roman Tarasovych Dnipropetrovsk O. 11 III II III
72 Kochubei Kostiantyn Maksymovych Zhytomyr O. 11 У У
73 Krasnianska Daryna Pavlivna Chernihiv O. 9 У У
74 Kryven Pavlo Lviv O. 10 III
75 Kuntsevych Daniil Oleksiiovych Kherson O. 9 У III
76 Lavrov Bohdan Dmytrovych Zaporizhzhia O. 11 У III
77 Lazurenko Illia Oleksandrovych Kharkiv O. 11 III II I I II
78 Lenda Mykyta Sumy O. 8 У
79 Leshko Martin Volodymyrovych Zakarpattia O. 8 У
80 Lysakov Mykhailo Yevhenovych UPML 8 I
81 Lozovyi Vladyslav Valeriiovych Zhytomyr O. 8 III
82 Maiko Denys Volyn O. 8 III
83 Makoziuk Viktor Viktorovych Chernivtsi O. 9 III
84 Maksymenko Mykola Serhiiovych Odesa O. 9 II III
85 Martsyniv Serhii Ternopil O. 10 У
86 Masalitin Oleksii Yuriiovych Kyiv C. 11 II II I I I
87 Matviichuk Vladyslav Kyiv C. 9 У
88 Melnyk Mykhailo Kyiv O. 10 У
89 Melnyk Sofiia Valentynivna Poltava O. 11 У
90 Mykhailov Valerii Valeriiovych Luhansk O. 10 У У У
91 Mykhailiuk Orest Ivanovych Zakarpattia O. 11 У У
92 Mykhalova Mariia Volodymyrivna UPML 9 III У
93 Mytsyk Serhii Vadymovych UPML 11 III II III
94 Molka Anton Poltava O. 9 У
95 Moruhyi Oleh Petrovych Chernihiv O. 11 У
96 Moskalenko Vladyslav Yuriiovych Kirovohrad O. 11 У
97 Naver Oleh Mykolaiovych Poltava O. 9 II II
98 Nalyvaiko Illia Ihorovych Khmelnytskyi O. 10 У III
99 Naumets Zakhar Ihorovych Kyiv C. 11 (10) II III I
100 Nesteruk Nazar Ihorovych Vinnytsia O. 11 У У У III
101 Nechaiev-Slipchenko Nikita Khmelnytskyi O. 9 У
102 Nieliepov Nikita Andriiovych Mykolaiv O. 9 III III
103 Nykyforchyn Andrii Ivano-Frankivsk O. 9 III
104 Novikov Dmytro Yuriiovych Cherkasy O. 10 У У
105 Noskov Mykhailo Serhiiovych Donetsk O. 11 III У III
106 Olizarovych Roman Odesa O. 8 У
107 Pavlenko Yuliia Dnipropetrovsk O. 9 У
108 Padaliuk Anastasiia Mykolaivna Volyn O. 11 У У
109 Pashkovskyi Vadym Oleksandrovych Kharkiv O. 9 II II
110 Pylaiev Ihor Ihorovych Kharkiv O. 11 (9) I I II
111 Pysarevskyi Zakhar Mykhailovych Dnipropetrovsk O. 9 У III
112 Pikovets Artem Volodymyrovych Kharkiv O. 9 III III
113 Pistruzhak Oleksandr Chernivtsi O. 8 У
114 Pohodaiev Dmytro Volodymyrovych Zaporizhzhia O. 10 У III У
115 Popov Oleksandr Viktorovych Sumy O. 11 III II III III
116 Protsenko Vladyslav Ihorovych Chernivtsi O. 11 У У
117 Protsenko Pavlo Andriiovych Mykolaiv O. 8 (7) У
118 Proshkin Lev Luhansk O. 9 У
119 Putra Bohdan Chernihiv O. 8 У
120 Romanus Yaroslav Ihorovych Lviv O. 11 II I II III
121 Romaniuk Iryna Pavlivna Kyiv C. 8 II
122 Rudenko Dmytro Vadymovych Kyiv C. 11 III I
123 Samchenko Serhii Andriiovych Zaporizhzhia O. 9 У
124 Sdobnov Artem Dmytrovych Kharkiv O. 10 I II II
125 Semelinskyi Tymur Oleksiiovych Kharkiv O. 9 III II
126 Simchuk Andrii Zhytomyr O. 10 У
127 Skutar Nataliia Ihorivna Chernivtsi O. 9 У У
128 Slovak Kostiantyn Romanovych Dnipropetrovsk O. 10 II
129 Sokolov Oleksandr Poltava O. 8 У
130 Solianyk Yuliia Zakarpattia O. 10 У
131 Spektrova Maryna Kharkiv O. 8 (7) III
132 Spyrydonov Ivan Andriiovych Dnipropetrovsk O. 10 II II III
133 Suhak Patrik Vinnytsia O. 8 III
134 Surmylo Stanislav Serhiovych Kharkiv O. 8 I
135 Tarasenko Hlib Kyiv O. 8 У
136 Tovpyshko Danylo Ternopil O. 9 У
137 Todoryshyn Daniil Pavlovych Zaporizhzhia O. 11 У У
138 Tolkachov Oleksii Lviv O. 8 II
139 Tretiakov Andrii Oleksandrovych UPML 10 II III У
140 Tur Maksym Vitaliiovych Poltava O. 10 III
141 Turbal Bohdan Yuriiovych Rivne O. 10 III У
142 Urazovskyi Artem Vladyslavovych Kharkiv O. 10 III I II
143 Useinov Esfer Kherson O. 8 У
144 Firman Dmytro Bohdanovych Ternopil O. 11 У III У У
145 Fostii Oleksii Oleksandrovych Rivne O. 9 У
146 Frankevych Yevheniia Oleksandrivna Lviv O. 8 III
147 Kharin Mykyta Serhiiovych Donetsk O. 10 I II III
148 Khasin Marko Ihorovych Kyiv C. 11 II II II II
149 Khmara Daria Zaporizhzhia O. 9 У
150 Khomenko Kateryna Yuriivna Kherson O. 10 III III III
151 Khomenko Tetiana Andriivna Poltava O. 10 III III
152 Tsybulskyi Roman Odesa O. 11 У
153 Chub Volodymyr Ihorovych Kharkiv O. 8 III
154 Chuiev Kostiantyn Demianovych Zakarpattia O. 11 У
155 Shvets Anastasiia Pavlivna Lviv O. 10 II II III
156 Shvets Tetiana Lviv O. 8 У
157 Shkuropatskyi Pavlo UPML 9 У
158 Shtandenko Mykhailo Serhiiovych Kyiv C. 11 II III II II
159 Shulha Olena Cherkasy O. 10 У
160 Yudin Fedir Mykhailovych Kyiv C. 11 I I I I III
161 Yahotin Nazarii Valentynovych Kirovohrad O. 9 У